Pronájem bez provize

Čas čtení: 4 min

Když chcete pronajmout byt, a je jedno jestli byt nabízíte nebo poptáváte, tak bude stát před otázkou, jak byt pronajmout. Můžete ho pronajmout s realitkou a s provizí nebo bez provize. Pronájem bez provize má na první pohled jednu výhodu a to tu, že budoucí nájemník ušetří nemalé a nevratné peníze. Typická provize je totiž ve výši jednoho nájmu bez služeb.

Takže pokud je nájem 15 000 Kč a služby 3 000 Kč, tak nájemník musí při podpisu nájemní smlouvy přes realitku minimálně zaplatit 48 000 Kč (provize, první nájem, jistota (kauce) ve výši jednoho nájmu a zálohy na služby). Minimálně píši proto, že jistota může být vyšší. Bez provize to potom vyjde na 33 000 Kč.

Pronájem bez provize

Proč platit provizi?

Co vlastně realitní kancelář za provizi ve výši jednotek až desítek tisíc korun udělá?

Za prvé najde nájemníka. To vypadá na první pohled jednoduše, ale vystavení inzerátu, komunikace se zájemci a zajištění prohlídek zabere nějaký čas. Budete muset například odfiltrovat zájemce, kteří občas nemají ani na kredit do telefonu než najdete toho správného nájemníka. Toto hledání zabere několik hodin nehledě na to, že solidní nájemníci chodí do práce a tak budou chodit odpoledne nebo večer. Časová náročnost závisí na tom, jak si zorganizujete prohlídky a kolik času strávíte cestou k bytu a zpět.

Pronájem bez provize je levnější a výhodnější pro nájemníka a pronajímatele bude stát čas a peníze.


Pronajímatel bytu

Dále realitní kancelář zajistí smlouvu, možná si řeknete, že si ji stáhnete z internetu, ale kdo za tu smlouvu ručí? Necháte ji zkontrolovat advokátovy nebo si ji od něj necháte rovnou napsat? Nedělám si iluze, že v realitní kanceláři každou smlouvu kontroluje právník, ale minimálně jim tu šablonu napsal a realiťáci ví, co mají do smlouvy doplnit. Pokud se někdy dostanete k nájemní smlouvě, tak se podívejte, jak je tam například specifikovávaný pronajatý byt. Nicméně pokud si necháte smlouvu zkontrolovat od právníka, tak to vyjde na cca 3 000 Kč až 5 000 Kč.

Pronájem bez provize

Z popisu je jasné, že pronájem bez provize vyjde nájemníka levněji a je tedy pro něj výhodnější, ale pronajímatele to bude stát čas a nějaké peníze. Nezapomínejte, že ani vystavení inzerátu není zadarmo. Proč by tedy měl pronajímatel pronajímat bez provize, když je to pro něj výhodnější a pohodlnější? Realiťáci se snaží byt co nejrychleji pronajmout, tak se budou snažit snížit cenu nájmu, aby byl byt atraktivnější. Tím si ale snižují i svoji provizi. Takže se také často snaží snížit zálohy na služby, protože to nijak neovlivní provizi a problém s případným nedoplatkem bude řešit pronajímatel. Nicméně pronájem s provizí má jednu výhodu a to je ta provize, která může některé méně solventní zájemce odradit, i když ani to není záruka.