Když jsem začal pronajímat svůj první byt, vůbec nic jsem o pronajímání nevěděl. Neměl jsem žádné praktické informace o pronájmu bytu. Sám jsem do té doby v nájmu nebydlel, takže jsem neměl ani informace z druhé strany barikády. Měl jsem základní tušení, že musím podat daňové přiznání a platit poplatky z bytu, ale nevěděl jsem, co mám platit já a co nájemník a ze začátku jsem si myslel, že všechny poplatky platí nájemník. Tato chyba mě stála nemalé peníze. Například jsem neměl vůbec tušení, že někde musím hlásit počet osob, které v bytě žijí. Toto je důležité pro rozúčtování nákladů, a pokud je počet nahlášených osob nižším potom hrozí sankce až 50 Kč/den (až 18 250 Kč/rok).
Praktické informace o pronájmu bytu se příliš nesdělují, protože jsou to informace o problémech a povinnostech.
Pronajímatel bytu
Hned první problém nastal s rozúčtováním služeb, protože nájemník bydlel v bytě jen polovinu roku. Například na vyúčtování nejsou stavy vodoměrů, ale celková spotřeba. Takže, znáte stav vodoměru k datu nastěhování, ale kde je stav ke konci roku? Má ho SVJ nebo správcovská firma? Co teprve teplo! Na měřácích jsou nějaká nesmyslná čísla. Jak z nich určit spotřebu?
To překvapení, když nájemník nezaplatí! Kdyby to bylo občas, ale ono je to skoro pravidlo! Jak mu říct, že má zaplati? Mělo by to být důrazné a přitom slušně.
Praktické informace o pronájmu bytu
V této části webu se dozvíte praktické informace o pronájmu bytu. Tyto informace se příliš nesdělují, protože jsou to informace o problémech a povinnostech. Nikdo nechce říkat: já pronajímám byt a nájemník neplatí, musím řešit problémy se sousedy a občas tam musím dojít a něco opravit a jednou za rok musím podat daňové přiznání, a když tam něco pokazím, tak to musím jít vysvětlit na finanční úřad. Všichni raději řeknou: pronajímám byt, mám z toho peníze, nic proto nedělám a tento rok jsem za ty peníze byl již dvakrát na dovolené.
Jdeme na to. Začněte výběrem z levého menu. Nebo přejděte do části s mými začátky s pronájmem bytů.