Když jsem byl mladší, tak jsem přečetl řadu knih. Samozřejmě, že mezi nimi byla i kniha Bohatý táta, chudý táta. V jedné z následujících knih autor přiznal, že účelem knihy byla hlavně propagace jeho hry. Což mi přijde docela vtipné, protože kniha inspirovala řadu lidí ke kupování bytů na pronájem a budování pasivního příjmu. Zde musím říci, že pronájem bytu není pasivní příjem ve smyslu, že nebudete nic dělat a budete dostávat peníze. Pokud si na pronájem někoho nenajmete, vždy budete muset něco dělat (vymáhat nájem, zbavovat se nájemníka nebo rekonstruovat byt…). Proto dále myslím pasivním příjmem příjem, který sice vyžaduje nějakou aktivitu, ale ne pravidelnou a po přepočtení na strávený čas generuje o několik řádů vyšší hodinový příjem než práce.
Jak vybudovat pasivní příjem? Šetřit a postupně navyšovat majetek.
V Kiyosakiho knihách se prolíná myšlenka, že chudí (poražení) hrají bezpečně. Hrát bezpečně znamená chodit do práce. Na druhou stranu jsem z knihy Váš soused je milionář nabyl dojmu, že milionáři příliš neriskují, šetří a žijí obyčejný život, hrají tedy bezpečně.
Jak to tedy je?
Předně musím říci, že nejvíce peněz jsem zatím vydělal tím, že jsem prodával svůj čas. Pronájmem svého majetku jsem zatím vydělal tu menší část. Prodej času není nic jiného než práce. Pronájem majetku nemusí být jenom pronájem hmotného majetku, jako jsou například byty, ale i peníze, které někam investujete.
Z výše uvedeného popisu mé situace vyplývá, že člověk musí alespoň ze začátku pracovat, aby získal dostatek peněz na pronájem čehokoliv, co bude generovat další peníze s nižším úsilím. Postupně se bude zvyšovat výše pronajatého majetku a tedy i pasivní příjem. To jak moc bude příjem pasivní, záleží na typu pronajatého majetku. Pasivní příjem vám přinese více peněz, které můžete použít na:
- Navyšování majetku a zvyšování pasivního příjmu.
- Zkracování pronajatého času.
- Kupování příjemných věcí.
Bod 1 je jasný a vede k roztočení spirály bohatství 🙂 nebo také útěku z krysího závodu. Bod 2 je trochu zrádný, protože závisí, na co se ušetřený čas využije. Jestli ho proležíte v posteli (prosedíte v kavárně,….) nebo budete dělat něco, co vám přinese další příjmy, které ale budou vyšší než ty, které by vznikli v normální práci (jinak by bylo lepší zůstat u bodu 1) nebo mají perspektivu, že v budoucnu budou vyšší. No a bod 3 je v podstatě rozhazování peněz, ale i to je důležité.
Jak získat pasivní příjem?
Šetřit a postupně navyšovat majetek. Omlouvám se, pokud jste čekali nějaký zázračný návod. Růst majetku lze urychlit hypotékou, ale ne zas tak, jak to lze udělat v USA.